e-Fatura

e-fatura kampanya banner

Şirketinizi Dijitalleştirmenin En Kolay Yolu.

e-Fatura uygulamasına başvuru yaparak ücretsiz deneyin, kararınızı verin.
e-Fatura ile faturalarınız dijital ortamda saklansın ve bu sayede iş süreçleriniz hızlanarak şirketinizin verimliliği artsın.

Hoşgeldin Kampanyası !

Hemen başvuru yapın, özel fiyatlardan yararlanın..

e-Fatura Nedir?

e-Fatura, 2010 yılı itibariyle ticari hayatta ismini duymaya başladığımız dijital bir süreç aslında.  Kağıt kullanmadan elektronik ortamda hazırlanan e-Faturanın uygulamaya konulma amacı belirli sektörlerin, bu sektörlerdeki firmaların faturalaşma hareketlerinin Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden geçmesini sağlayarak kayıt dışı ekonomiyle mücadele etmektir.

e-Fatura uygulaması sayesinde, mükellefler birbirleri arasında güvenli bir şekilde zaman ve maliyet tasarrufu sağlayarak fatura gönderip alabilmektedirler. Kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip olan e-Faturanın yönetimi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanmaktadır.

Ücretsiz denemek veya detaylı bilgi almak için iletişim formu üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

e-Faturanın Avantajları Nelerdir ?

En başta kayıt dışı ekonominin azaltılmasına yardımcı olması amacıyla kullanıma sunulan e-Faturanın çokça yararı bulunmakta. e-Faturanın hem küçük hem de büyük işletmeler için avantajlarını şöyle sıraladık:

 • Ofis masraflarından doğacak maliyetleri düşürmenizi sağlar. 
 • Yine fatura başı maliyetiniz TL’den kuruşlara kadar düşmüş olur.
 • Kağıt israfının önüne geçilir.
 • Hazırlanmasının hızlı gerçekleşmesinden ve çabuk dağıtımından dolayı personel zamanından kazanılmış olur.
 • Faturalar dijital ortamda saklandığı için kaybolma ihtimali ortadan kalkar. Hem siz hem de müşterileriniz istediğiniz zaman istenilen faturaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 • Muhasebe sistemi ile bütünleşmesi rahat sağlanabilir. Böylece muhasebe işleriniz kolaylaşır.
 • Faturanızın müşteriniz tarafından görülüp görülmediğini veya kabul edilip edilmediğini takip etme imkanına sahip olursunuz.

Kimler e-Fatura Sistemini Kullanmak Zorundadır ?

421 no’lu VUK tebliği ile belli firmalar için e-Fatura kullanmak zorunlu hale getirilmiştir. e-Fatura kullanması zorunlu olan mükellefler şunlardır:

 • Madeni yağ lisansına sahip firmalar ya da bu lisansa sahip firmalardan alım yapıp yıllık satış tutarı 25 milyon TL’nin üzerinde olan firmalar 
 • ÖTV’ye tabi kolalı gazoz, alkollü içecek veya tütün üreten ya da bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı 10 milyon TL’nin üzerinde olan firmalardır.
 • e-Ticaret firmaları için bu sınır 5 milyon TL’dir.

Bu firmalar, takip eden sene içerisinde yılbaşı itibariyle e-Faturaya geçiş yapmalıdır. 

Gönüllü Olarak e-Fatura Sistemine Geçmek Mümkün Müdür?

Evet, e-Fatura uygulamasını gönüllü olarak kullanmak isteyen tüzel ve gerçek kişiliğe sahip her şirket ciro sınırlaması olmaksızın e-Faturaya başvuruda bulunabilir. Yani Anonim Şirket, Limited Şirket ve Gerçek/Şahıs Şirketi statüsünde bulunan mükellefler için isteğe bağlı e-Fatura kullanımlarında hiçbir kısıtlama getirilmemiştir. 

e-Faturaya Geçenlerin e-Defter Sistemine Kayıt Olması Şart Mıdır?

Şunu belirtmemiz gerekir ki; zorunlu olarak e-faturaya geçiş yapan şirketlerin e-Defter sistemine de geçiş yapması şart. Ancak gönüllü geçiş yapanların böyle bir zorunluluğu bulunmuyor.

e-Faturaya nasıl geçiş yapılabilir?

e-Fatura uygulamasını kullanabilmenin 3 farklı yöntemi bulunmaktadır;

A-) e-Fatura Portalı: “efatura.gov.tr” internet adresinden sunulan bu hizmetle mükellefler, portal üzerinden faturalarını manuel olarak oluşturup diğer mükelleflere gönderebilmektedir. Burada Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından faturalar belirlenen süre sonunda silindiğinden mükelleflerin kendi arşivlerini düzenli olarak tutma zorunlulukları bulunmaktadır. Aylık olarak düzenledikleri fatura adedi az olan veya yetersiz bilgi işlem sistemine sahip firmaların tercih edebileceği bir yöntemdir.

B-) GİB ile Entegrasyon: Firmaların kendi muhasebe programlarını, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistemine entegre ederek fatura alıp gönderebildikleri yöntemdir. Bilgi sistemleri altyapısı yeterli olmayan ve uygulama yönetim sorumluluğunu üstlenmek istemeyen mükellefler için bu yöntem önerilmemektedir.

C-) Özel Entegratör: Bu yöntemde firmalar, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ilan edilen özel entegratörler aracılığı ile e-Fatura sistemine dahil olurlar. Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan özel entegrasyon izni almış firmalar, özel entegratör olarak mükelleflere e-fatura yazılım ve donanım altyapı uygulamasını erişime açmaktadırlar. Ayda yaklaşık 5.000 adetten fazla fatura düzenleyen ve bilgi işlem altyapısı yetersiz olan firmalara önerilen yöntemdir. 

e-Faturaya Geçişin Maliyeti Nedir ?

e-Fatura sistemine kayıt olmanız için Kamu Sertifikasyon Merkezi’nden mali mühür sertifikanızı almış olmanız gerek. 3 yıl boyunca geçerli bu mali mührün maliyetinin ne kadar olduğuna gelecek olursak:

 • Tüzel kişiler için 270 TL + KDV
 • Gerçek kişiler için 150 TL + KDV’dir

Mali mühür sertifikası almak için şuradan başvuru yapabilirsiniz->  Mali Mühür Sertifika Başvurusu 

Zaten mali mührünüz varsa tekrar başvuru yapıp almanıza gerek yoktur.

e-Faturayı Yazdırdıktan Sonra Mühür veya Islak İmzaya İhtiyaç Var Mıdır?

e-Faturanızın yazıcıdan çıktısını alıp müşterilere göndermek istediğinizde herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

e-Faturada İade Yapılabilir mi?

Evet, e-Fatura kullanıcıları iade işlemlerini matbu fatura iade işlemi gibi gerçekleştirebilir.

Gönderilen e-Fatura İptal Edilebilir mi?

Evet, yanlış gönderdiğiniz faturaları iptal edebilirsiniz. Ancak iptal işlemi faturanın türüne göre değişmektedir.

 • Ticari e-Faturanın iptali müşteri tarafından gerçekleştirilebilir. İptal edilmesini istediğiniz e-Fatura 7 gün içinde müşteri tarafından reddedilirse iptal gerçekleşir. Ancak bu süre içinde reddedilmezse yanlış e-Fatura onaylanmış sayılır. İptalin gerçekleştirilmesi için de müşterinin, bir iade e-Faturası oluşturup size iletmesi gereklidir.
 • Temel e-Faturayı iptal etmek isterseniz, yine müşterinizle iletişime geçerek bir iade e-Fatura oluşturmasını talep etmeniz gerekmektedir.
 • e-Arşiv şeklinde gönderdiğiniz yanlış faturaların 7 gün içinde iptalini gerçekleştirip yeni bir e-Arşiv fatura oluşturabilirsiniz.

e-Faturayı Gönderdikten Sonra Faturada Değişiklik Yapılabilir mi?

Maalesef e-Faturayı gönderdikten sonra değişiklik yapabilmeniz mümkün değil. Eğer e-Fatura kullanıcısı iseniz ancak karşı tarafın faturayı reddetmesinden sonra yeni bir fatura oluşturabilirsiniz.

e-Fatura Gönderilen Tarafın da e-Fatura Kullanıcısı Olması Gerekir mi?

Hayır, gerekmez. Karşı taraf e-Fatura kullanmıyorsa siz, e-Faturanın bir alt dalı olan e-Arşiv gönderebilirsiniz. Bu faturanın da mali değeri bulunmaktadır

Karşı Tarafın e-Fatura Kullanıcısı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

http://www.efatura.gov.tr/efaturakayitlikullanicilar.html adresindeki güncel listeden karşı tarafın e-fatura kullanıcısı olup olmadığı bilgisine istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

e-Faturaya Geçtikten Sonra Tekrar Matbu Fatura Kullanılabilir mi?

Eğer sadece e-Fatura kullanıcısıysanız, e-Faturaya kayıtlı olmayan kişi ve firmalara matbu fatura oluşturabilirsiniz demektir. Ancak yasalar gereği e-Fatura ile birlikte e-Arşive de kayıt olduğunuz müddetçe kağıt fatura kullanamazsınız. 

Teknolojinin her alanda hayatımıza girdiği günümüzde e-Fatura kullanımının zorunluluk haline gelme zamanı gittikçe yaklaşıyor. Bu sebeptendir ki şirketlerin e-Fatura sistemine bir an önce geçmesi ve şimdiden uyum sağlaması gelecek için avantajlı bir durum yaratacaktır.